O letních a zimních pneumatikách

Letní a zimní pneumatiky

Obecně pneumatiky dělíme na letní a zimní. Liší se od sebe svými vlastnostmi. Jsou vyrobené z jiného materiálu. Při výrobě zimních pneumatik se využívá měkčí směsi, která zajišťuje těmto pneumatikám jejich lepší vlastnosti na zimních vozovkách. Lépe přilnou k vozovce i v případě, že je velký mráz. Zimní pneumatiky mají také specifický profil běhounu. Štěrbiny jsou tu blízko u sebe. To umožňuje dodržení co největší adheze mezi povrchem pneumatiky a vozovkou.

Kromě letních a zemních pneumatik se na trhu ještě setkáte s celoročními pneumatikami. Ty se však nedoporučují motoristům, kteří usedají za volant pravidelně. Nemají takové vlastnosti jako zimní pneumatiky. Jsou vhodné pouze pro řidiče, kteří vyjíždějí na pozemní komunikace svátečně.

Nezapomínejte na povinnou zimní výbavu

Použití zimní výbavy je povinné od 1. července 2008. Musíte ji mít na vyznačených úsecích pozemní komunikace. Na tomto úseku je také vyznačené, dokdy je zimní výbava povinná. Pokud tu tento údaj není, platí rozmezí od 1. listopadu do 30. dubna.

Povinnost zimní výbavy neznamená, že musíte mít zimní pneumatiky. Můžete zvolit alternativu, kterou představují sněhové řetězy.

Kdy je vhodný čas pro přezutí?

Mnoho řidičů neví, kdy je správný čas pro přezouvání pneumatik. Řiďte se vždy počasím. Pokud průměrná teplota klesne pod 7oC, je načase začít používat zimní pneumatiky. Na letní pneumatiky přezujte při teplotě na d 17oC. Budete-li totiž i při takovéto teplotě používat zimní pneumatik, velmi rychle se opotřebují a ztratí své kvality.