Pojištění odpovědnosti

O povinném pojištění

Povinné ručení upravuje zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jde o povinně smluvní pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při provozu vozidla. Z tohoto pojištění se platí případně škody na majetku či zdraví, které dotyčný způsobí provozem automobilu.

Do sazeb pojištění se promítají různá kritéria. Každá pojišťovna je má nastavená trochu jinak. Základní kritéria jsou však většinou stejná. Mezi hlavní aspekty rozhodující o konečné ceně povinného ručení patří objem motoru vozidla, typ vozidla, výkon motoru, způsob užití vozidla, právní forma pojistníka, bydliště a věk pojistníka, povolání pojistníka, počet škod, počet měsíců bez nehody, frekvence placení pojistného, použití zimních pneumatik, výše pojistných limitů atd.

Dokladem o zaplacení povinného ručení je Zelená karta, která je mezinárodní a platí ve většině zemí Evropské unie. Pokud si nesjednáte povinné ručení, můžete zaplatit škodu ve výši 5 000 – 40 000 Kč.

Limity plnění

Limitem plnění je myšlena částka, do které vám pojišťovna zaplatí případnou škodu. Minimálním limitem plnění je 35 mil. Kč na škodu na zdraví a 35 mil. Kč na škodu na majetku. Pojišťovny však většinou nabízí i produkty s vyššími limity plnění. Pokud přesáhnete limit plnění, musíte zbytek zaplatit ze svého.

Pojišťovny poskytující povinné ručení

Na českém trhu je velká konkurence v poskytování povinného ručení. Produkt si můžete sjednat u těchto pojišťoven: Allianz pojišťovna, AXA pojišťovna. Česká podnikatelská pojišťovna, Česká pojišťovna, ČSOB, DIRECT Pojišťovna, Generali Pojišťovna, Hasičská vzájemná pojišťovna, CHARTIS EUROPE, Kooperativa pojišťovna, Slavia pojišťovna, Triglav pojišťovna, UNIQA pojišťovna a Wüstenrot pojišťovna.